Our website contains links to affiliate websites and we receive an affiliate commission for any purchase made to the affiliate website by clicking the links in our website. Learn More. Our reviews are not affected by participation in such programs.

Reviews and expert opinionWedos

Jabran KundiJabran KundiWeb Hosting Expert

WEDOS is a Czech Republic hosting service that is cheap and offers a simple website hosting package with a 7-day trial period.

We hosted the same WordPress website on the most popular web hosting platforms and measured their performance
Click here to see our results >>

Overview

wedos-mine

To compare the best web hosts, we hosted the same WordPress website on each one and tested performance, customer service, and value for money. Check out the results here.

WEDOS is based in the Czech Republic and is the largest website hosting services provider in the country. With its 13 years of proven service, they have made a name for themselves in reliability, safety, and quality. Though their services at the moment are mostly limited to the Czech Republic, Poland, and Slovakia, they are planning to extend to other parts of Europe and the world. Their website is offered in English, Czech and Polish.

Features and Ease of Use

WEDOS guarantees 99.99% uptime and unlimited storage and bandwidth to all its users. You can create unlimited FTP accounts for subdirectories and make use of the autoresponder and email redirection features concerning emails. The email service is offered in a secure manner with IMAPS, POP3S, and SMTPS.

wedos-features

Website security is important for all website owners. WEDOS offers DDoS protection as well as IDS/IPS protection in both its hosting packages. Additionally, every user gets 5GB of free space for backup which ensures that the website can be recovered in case something goes wrong either at the server end or at the user end. The backups are taken weekly. The antivirus and antispam features ensure protection against malicious viruses to keep both the website and your visitors safe.

Additional services and features include:

  • CRON+
  • Accesslog and error log
  • Unlimited number of aliases
  • Extra email space
  • IPv6 support

Pricing and Support

WEDOS only offers two packages. The first one is called the MiniWeb hosting package and offers only 100MB of space with unlimited bandwidth. This package is free and is perfect to get a feel for their control panel and other features. The main package is called NoLimit hosting package and offers unlimited disk space, bandwidth, databases, and email accounts. A free .eu, .pl or .cz domain can be registered with this package. You can utilize the 7-day test period to test their features.

Though WEDOS offers 24/7 live chat support, it can only be accessed once you become a customer and get your login details. You can contact them by telephone, through the contact form or visit their knowledge base section to find a solution to your problems yourself. They also have an active forum on their website where you can post your query and wait for someone to help you.

How much does Wedos cost?
Wedos offers plans from $1 to $4. The price depends on which type of hosting plan you choose. You can see the updated pricing table (updated weekly) below.
Which Wedos plan should I get?
My recommendation is to start with a cheaper plan. You can always upgrade later on. Wedos can help you with the migration to a more expensive plan. The increase in visitors many times takes longer than expected and you shouldn’t pay a lot of money until the need arises. Of course, your needs may vary, and you can consult with a hosting expert from Wedos here.
How good is Wedos’s customer support?
Wedos is not ranked as one of our top web hosts. But that can also be a result of Wedos being a small, under the radar, hosting provider. There are advantages to a small hosting company – as a customer, you are more important to them. You can also check out our comparison of the most popular web hosting services here.

Pricing

4.5

Comparison

How does Wedos match up to the competition?

HostingerCompare4.9Compare
InterServerCompare4.8Compare
WedosCompare4.5Compare
BluehostCompare2.5Compare

User reviews

Based on 5 reviews in 1 languages
2.8
Be the first user to leave a review about Wedos in English!
Write a Review
You can read user reviews in other languages
Reply to review
Reply
Visit Wedos
reply
en
Error
onClick="trackClickout('event', 'clickout', 'Vendor Page - Visit User Reviews', 'wedos', this, true, ReturnPopup);"
View 1 reply
View %d replies
avatar
1
Jan Laštůvka
Czech Republic
March 15, 2021
Nedoporučuji

Webhosting rozhodně nepodoručuji. Kvůli nějakému jejich problému na síti provedli obnovení webhostingu z 5 dní staré zálohy a kompletně znefunkčnily systém který jsem zde měl. Neobdržel jsem ani žádné upozornění, že k této akci došlo, což bylo opravdu nepříjené.

avatar
5
Peta
Czech Republic
December 15, 2020
pět hvězdiček

Já mám wedos rád. Obecně pro menší weby, které jsou přesně ty moje, je výborný a nikdy jsem neměl problém, který bych nedokázal vyřešit s podporou v chatu. Ten webchat je "schovaný" v sekci webhosting. Taky už jsem ho jednou hledal :) když udělali změny v uživatelském rozhraní. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvyknul na možná až příliš jednoduchý textový styl uživatelského rozhraní, ale všechno, co jsem kdy potřeboval, tak jsem tam našel buď sám nebo s radou od podpory. A instalátor aplikací je super, wordpress běží za chvíli. Dokonce mi i poslali úpravu .htaccess podle mé potřeby a jednou mi dali 50% slevu na obnovu ze zálohy. Určitě jsou i jiné a lepší hostingy v parametrech, ale tenhle pro můj účel vyhovuje, a také je fajn jejich filozofie. Takže za mě pět hvězdiček.

avatar
2
Kevino
Czech Republic
February 16, 2020
Šlo to z kopce

Dřív mě wedos bavil. Všechno v rámci vteřin (tím myslím fakt všechno). Zdá se mi, že zdražili a hlavně uživatelská podpora úplně k ničemu. Na objednávku a zaplacení JEDNÉ domény vám přijde nějakých 12 emailů včetně emailu o tom, že jste se přihlásili. Na webu se mi objevilo, že je web hosting vypnutý a co teď, že... Podpora úplně k ničemu, musel jsem si poradit sám, takže pokud máte web, který fakt musí běžet a je klienta, určitě ne wedos, pokud máte nějaké affil weby, wedos asi stačí. Ale všechno je tam úplně nepřehledné... Kolikrát na úplné primitivní hlouposti musím do návodu nebo do podpory... Naštěstí nejsem jediný. (Jinak bych se asi díky jejich zákaznické administraci jako hlupák) Takže, jestli máte někdo tip kam přejít, budu rád. Mám u wedosu pár desítek domén a hostingů na několika účtech, tak bych si tam přehodil i klienty a snad se to vyplatí. BTW málo možností na výběr služeb u wedosu, proto dávám "nevim" Hezký den všem!

image
1
Ronald Horn
Czech Republic
January 30, 2020
Wedos

S wedosem mám neustálý problém, co se pochopení týče. Chybí mi intuitvní navádění, jasná ukázka, barvy a v podstatě vše. Pokud se chci dostat k písm, musím instalovat např.: Metro CustomiZr, které ale na odkazu nefunguje. Barvy to samé. Akismet - nová registrace a tak stále dokola. Pro člověka středního věku, který potřebuje ucelený výrobek je to hotová pohroma. A to ani nemluvím o tom, jak stránky wedosu vypadají.. Grafikou stylistikou mi připomínají rok 1983.. Jako protipříklad pro lidi mého věku je mnohem lepší Wix, kde se výborě orientuji, veškerá nastavení se dají snadno pochopit, netápete v žádných "widgetech, H1, H2 a Akismetech". Wedos je pro mě nepoužitelný, to, co jsem na Wixu vytvořil během tří věčerů jsem na Wedosu nedokázal za půl roku..

image
WEDOS
February 06, 2020

Dobrý den, srovnáváte různé produkty a u WEDOS jste si zřejmě vybral webhosting, který asi neumíte ovládat a k tomu jste si dal zřejmě nějaký redakční systém. Ten také potom nezvládáte, ale to není chyba WEDOS, ale problém v tom, že jste si vybral něco, co neumíte. WEDOS nabízí podobnou službu, která Vám vyhovuje. Otestujte nový WEDOS WebSite Builder. https://wedos.website/

avatar
5
Stan
Czech Republic
September 04, 2019
Nejlepší hosting ve střední Evropě

Super výkon za super ceny. Vysoké parametry služeb a skvělá dostupnost. Využívám Webhosting NoLimit, který je ideální pro weby na WordPress. WEDOS nabízí nejlevnější registraci a prodloužení domén. Poskytují nonstop zákaznickou podporu. Jsem u nich od začátku a maximální spokojenost. Doporučuji všem.

Wedos REVIEW: BOTTOM LINE

WEDOS hosting package is really cheap and offers much more than you can expect with that price tag. Thanks to the 7-day trial period and a 180-day money back guarantee, you can always test their features before committing long term. Be sure to read the terms and conditions of the 180-day money back guarantee before you buy.

WEDOS might offer a good service at a reasonable price, but does it match up with the top web hosting companies? We find it hard to say “yes.”

Pros

  • Free limited package available
  • 7-day trial period
  • Free .eu, .pl or .cz domain

Cons

  • Live chat only after you become their customer
  • No variety in offered packages
Jabran KundiJabran Kundi
Jabran Kundi is a blogger, a web developer, and a passionate writer. He loves to talk about the web.

Wedos Alternatives

Hostinger
4.9
Cheapest prices in the market for long-term plans
Read Review
Nexcess
4.8
Best managed hosting for multiple platforms, from WordPress to Magento
Read Review
InterServer
4.8
The best choice for flexible hosting on a month-to-month basis
Read Review
Kinsta
4.7
Fastest, most consistent speeds in our testing
Read Review
209674