Our website contains links to affiliate websites and we receive an affiliate commission for any purchase made to the affiliate website by clicking the links in our website. Learn More. Our reviews are not affected by participation in such programs.

Reviews and expert opinion Linuxpl

Mark Holden Mark Holden Web Hosting Expert

Since its establishment in December 2001, Linuxpl has grown to become a significant Polish web hosting provider. While most of its offers and services are aimed at Polish customers, its reach has extended to include clientele in the United States, Europe, and Asia.

We hosted the same WordPress website on the most popular web hosting platforms and measured their performance
Click here to see our results >>

Overview

Linuxpl-overview1

Linuxpl was established as a web hosting provider in Poland in December 2001. It has since grown to serve customers not only in its native Poland, but also in the United States, Europe, and Asia.

With high-quality servers in North America and Europe hosting more than 13,000 domains, Linuxpl is something of a web hosting giant, and its own website is in Polish.

Features and Ease of Use

Once translated into English (because I don’t speak Polish), Linuxpl’s website was easy to navigate. It was also easy to determine that this provider’s hosting plans come with the following features:

 • Cron tasks
 • Webmail
 • Mail by SSL/TLS
 • ionCube PHP Loader
 • PHP 5.2-7.3
 • CGI service
 • Faster page loading
 • Large disk space
 • Shared hosting plan
 • DirectAdmin control panel
 • MySQL
 • SSH console.

Beginners will benefit from the quick install tool for CMS software such as WordPress and Joomla, which makes it easy to build a professional website. The wide range of PHP interpreters is a plus since they offer compatibility for the aforementioned scripts. Servers are also equipped with the SSH console.

Linuxpl operates high-performance servers that meet applicable security standards, and some of the hosting packages include over 200GB SSD, sufficient mail storage and unmetered bandwidth.

Databases are usually saved to two hard drives for security, and a copy of the database is made available to each user every two weeks on request.

Pricing and Support

I took some time to carefully consider the prices of the hosting packages, and I can conclude that they are relatively cost-effective. While the shared Linux packages can be renewed every month, the SSL packages are reactivated once every year.

New customers should note that there is a 14-day free trial during which all the aforementioned features are active, which gives you a little time to truly try before you buy.

When it comes to customer support, Linuxpl’s typical response time of “10-15 minutes” is actually a little longer than 30 minutes. The support section of this vendor’s website also includes a knowledge base to help you support yourself.

Linuxpl-overview2

Pricing

4.5

Comparison

How does Linuxpl match up to the competition?

HostingerCompare4.9Compare
InterServerCompare4.8Compare
Compare4.3Compare
BluehostCompare2.5Compare

User reviews

Based on 14 reviews in 1 languages
1.6
Be the first user to leave a review about Linuxpl in English!
Write a Review
You can read user reviews in other languages
Reply to review
Reply
Visit Linuxpl
reply
en
Error
onclick="trackClickout('event', 'clickout', 'Visit User Reviews', 'linuxpl', this, true, ReturnPopup);"
View 1 reply
View %d replies
avatar
1
Brak Słów
USA
October 04, 2021
Fatalnie

Niestety jest niedobrze, jak widać w większości ocen poniżej. Brak porad w sprawie wydawałoby się prostego problemu (który szczerze mówiąc nie powinien w ogóle mieć miejsca). Sprawa utknęła w miejscu i ponad 1.5 miesiąca nadal nie znajduje rozwiązania.

avatar
5
Pawel
Belgium
September 14, 2021
Polecam – dawne linuxpl

Nie jest źle, po rebrandingu administratorzy w dalszym ciągu łatwo dostępni, idzie się dogadać w sprawie niestandardowych wymagań. O nowych pakietach się nie wypowiadam - trzymam od lat tam swój najpierw hosting a potem VPS i nie zamierzam zmieniać

avatar
1
Mateusz Dxxxx
Poland
July 14, 2021
Ostrzeżenie dla potencjalnych klientów.

UWAGA - unikajcie CyberFols - bardzo powolne usuwanie awarii - ostatnim razem nie mieliśmy dostępu do naszego serwisu przez cały weekend, dziś znów to samo - najgorsze, że administratorzy nawet nie potrafią w przybliżeniu podać czasu usunięcia awarii.

avatar
1
Zbyszek M
Poland
July 14, 2021
Jest słabo

Nawet bardzo, powolne rozwiązywanie zgłoszonych problemów, nieprawidłowe ticketowanie zgłoszeń. Do tego bardzo słaby kontakt z wsparciem - każde zgłoszenie sprowadza się do odesłania na email. Podsumowując - jeśli zależy Ci na jakości i stabilności to na CyberFols tego nie znajdziesz!

avatar
1
Janusz Woźniak
Poland
July 07, 2021
Utrudnianie wyciągnięcia authinfo

Przenosiłem od nich domenę, robią wszystko żeby nie wydać authinfo. Każą pocztą wysyłać wnioski, brak jest możliwości wygenerowania w panelu. Oczywiście problemy na tym się nie skończyły bo "dane nieaktualne" i "proszę wysłać wniosek o aktualizację danych". Na maila o pozyskanie kodu od razu w odpowiedzi kod rabatowy, po którym i tak mają drożej niż konkurencja. Obsługa to dno. Jeden z wielu hostingów który należy do jakiegoś molocha. NIE POLECAM.

avatar
1
Marcin
USA
May 26, 2021
Było tak pięknie…

...dopóki był to linuxpl - każdy problem był praktycznie rozwiązywany "od ręki" i to z dużym zaangażowaniem. Natomiast po rebrandingu to jest po prostu dramat. Niska jakość obsługi klienta, powolne rozwiązywania zdarzeń krytycznych. Generalnie ogólny "tumiwisizm" i przekierowywanie od Annasza do Kajfasza. Nie wiem co się stało z tym serwisem ale naprawdę nie polecam!

avatar
1
anonymus
Poland
May 25, 2021
UCIEKAĆ z cyberfolks

Sklep przestaje działać , zamula, winę zganiają na aplikacje. Boje się, że sklep padnie zanim się przeniosę. Żałuje, że wcześniej nie uciekliśmy z tej pseudo firmy jak tylko zaczęły się pierwsze problemy. Powodzenia, życzę nieświadomym nowym klientom .

1
Adam
Poland
May 14, 2021
Cyberfolks TO DRAMAT

Niestety nie jest to już dawno znany, świetnie działający Linuxpl. Po rebrandingu na cyberfolks NIE POLECAM tego nikomu. Mam u nich kilka stron i kilka stron moich klientów i co problem, to jest większy DRAMAT. Zdarzenia obsługuje po kilka osób więc robi się głuchy telefon i nikt nic nie wie. Support narzeka na czacie na kierownictwo. A cały hosting jedynie ładniej pokolorowali panel i jeden gość stara się robić dobra minę do złej gry pisząc bloga. Oferta nie dość, że zdrożała dwukrotnie to jeszcze wprowadzili jakieś ograniczenia jak 10 lat temu (są abonamenty, że możesz mieć 2 domeny i 5 maili) ŻENADA w tych czasach! No ale co najgorsze to żenujący support. Jak ktoś ma jedną stronę do której zagląda raz w roku to może i okej. Jak chcesz mieć poważny hosting, bo robisz coś więcej (masz na przykład sklep albo poważną stronę firmową) UNIKAJ CYBERFOLKS! Mi jakiś czas temu wysadziło wszystkie skrzynko pocztowe u klientów, bo cyberfoplks pozmieniał serwery pocztowe i nikogo o tym nie powiadomił. Na czacie gość nawet nie wiedział co mam ustawić. Dramat goni dramat!

Read more reviews

Linuxpl REVIEW: BOTTOM LINE

While maybe not the best of the best when it comes to web hosting, Linuxpl is nevertheless worth a look.

Pros

 • Beginner-friendly
 • Shared hosting
 • SSL packages
 • Support for domains and subdomains

Cons

 • No website coupons
 • Slightly inefficient customer service

Look at Linuxpl’s Polish hosting plans

Mark Holden Mark Holden
Mark is a full stack web developer specializing in HTML5, CSS, JavaScript, MySQL, and PHP. When he’s not busy building websites or geeking out over the latest addition to his ever-growing gadget collection, he enjoys playing drums for his progressive rock band. He can also make a mean Spanish omelet.

Linuxpl Alternatives

4.9
Cheapest prices in the market for long-term plans
Read Review
4.8
Best managed hosting for multiple platforms, from WordPress to Magento
Read Review
4.8
The best choice for flexible hosting on a month-to-month basis
Read Review
4.7
Fastest, most consistent speeds in our testing
Read Review
411469
image#1 Web Host for October 2021

Great Hosting for a
GREAT Price

Host your website on lightning-fast servers
and get a FREE domain name and email accounts