Our website contains links to affiliate websites and we receive an affiliate commission for any purchase made to the affiliate website by clicking the links in our website. Learn More. Our reviews are not affected by participation in such programs.

Reviews and expert opinion Hukot

James Guill James Guill Web Hosting Expert

Hukot offers affordable website hosting solutions with excellent features and superior security including DDoS and firewall protection.

We hosted the same WordPress website on the most popular web hosting platforms and measured their performance
Click here to see our results >>

Overview

hukot1

Hukot is based in the Czech Republic and has been in business since 2005. They offer a wide variety of website hosting and server products that are suitable for personal and business websites alike. The standard web hosting is not just affordable but also offers excellent features including robust storage, unlimited bandwidth, and excellent security.

Features and Ease of Use

Hukot offers scalable website hosting with excellent features that include robust storage. Their basic features include the following:

 • From 2GB to unlimited storage
 • Unlimited bandwidth
 • Auto-installer for WordPress, Joomla, Drupal, and PrestaShop
 • Antivirus and antispam
 • Custom DNS management
 • Free website migrations

In addition to antivirus and antispam protection, you also get DDoS and firewall protection along with a nice array of value-added features.

 • PHP 5.2 – 7.1 supported
 • Free SSL certificates
 • Regular backups
 • Cron jobs supported
 • DDoS and Firewall protection

Plans come with at least weekly backups while their top plans have daily backups. Their free SSL certificates also include free renewals, which can save you $50 or more per year per domain.

Hukot plans are best suited for competent beginners and experienced webmasters. Their auto-installer is limited to the most popular website tools like WordPress. Otherwise, you will have to use cPanel to upload files. Most experienced webmasters will have little problems using the cPanel.

Pricing and Support

Hukot offers four website hosting packages. Below is a rundown of plan differences:

Klídeček Normálka V pohodě Hukot
Storage 2GB 6GB Unlimited Unlimited
Domains 1 2 Unlimited Unlimited
Mailboxes 1 2 Unlimited Unlimited
Backups Weekly Weekly Daily Daily
WAF No No Yes Yes

Each plan has excellent storage for the number of domains supported. The Klídeček and Normálka plans lack a WAF and are limited on mailboxes. The price difference between the Klídeček and Normálka plans and the V pohodě is so minimal that you’ll be best suited to start with V pohodě.

Hukot is the most expensive plan offered, although it is still very affordable. The main difference in Hukot and the other plans is you get a VIP cloud server for your PHP and databases.

hukot-support

One thing I like about this service is you get free SSL certificates automatically installed on all domains. They’re not just free for the first year but free for the life of your website. However, you don’t get a free domain name, so there will be an extra fee if you don’t already own your domain.

Hukot offers multiple options for support. They provide telephone support along with email and live chat support. However, they don’t list hours of operation for support, and when I attempted to reach them via live chat, they were offline. They presently don’t offer a knowledge base. There is a Wiki community page, but it is not active.

Pricing

4.5

Comparison

How does Hukot match up to the competition?

HostingerCompare4.9Compare
InterServerCompare4.8Compare
HukotCompare4.5Compare
BluehostCompare2.5Compare

User reviews

Based on 4 reviews in 1 languages
3.3
Be the first user to leave a review about Hukot in English!
Write a Review
You can read user reviews in other languages
Reply to review
Reply
Visit Hukot
reply
en
Error
onclick="trackClickout('event', 'clickout', 'Visit User Reviews', 'hukot', this, true, ReturnPopup);"
View 1 reply
View %d replies
avatar
5
Pajas
Czech Republic
January 17, 2021
Hukot je na pohodu

U hukotu hostujeme jako webstudio přes 50 webů různé velikosti v tarifech WH-03 a WH-PRO více než 5 let a neměli jsme žádné vážnější problémy a pokud nám nastali, tak telefon, email, chat podpora naprosto ochotná a i přes limit ostatních hosterů nápomocná a hlavně rychlá. Dostupnost měříme z více směrů a jejich SLA (99,9%) je daleko vyšší než uvádějí, takže za nás úplná pohoda (u jednoho free měření nám občas vykazuje vápadky ale ostatní měření ani zákazníci nic nehlásí). Osobně a za kolegy vývojáře mohu doporučit. Pajas

avatar
2
anonymus
Czech Republic
June 02, 2020
Za tu cenu je to drahé

VPS - VPS-W16G: SDD při menší záteži spadne na přenosovou rychlost nula = server zatuhne. Upload když se dostane na max. sítě je VPS po dobu vytížení nedostupné. Příplatek za 1 GB linku jsou vyhozené peníze kapacita linky je značně poddymenzovaná, reálně se držíte pod limitem 100 MB. Co funguje dobře je komunikace s helpdeskem, přátelské prostředí. Ale to bohužel nezachrání polofunkčnost služby. Super ceny, ale za tu cenu je to drahé, pokud to s VPS myslíte vážně, ty nervy za to nestojí. Na hraní nebo soukromý VPS pro sebe to ale stačí.

avatar
1
Zklamání
Czech Republic
May 14, 2020
Zklamání

Asi dva roky bylo vše Ok, poslední dobou vypadává spojení přes FTP, zasekává se, navíc někdy se ani nejde přihlásit do administrace domény. Řešeno s technickou podporou neúspěšně. Pemýšlím, jak dostat data webu k sobě, když s FTP klienty je to o nervy. Odcházím se svými klienty hóóódně rychle jinam.

avatar
5
Scarab
Czech Republic
February 17, 2020
Maximum muziky za minimum peněz

+ nejlevnější hosting s unlimited prostorem - program WH-03 (V pohodě) s nejlepším poměrem cena/výkon + nadstandardní PHP memory limit pro více verzí PHP 5 i 7 + HTTPS zdarma pro všechny domény i subdomény + velmi rychlá, ochotná a fundovaná podpora - omezený počet úloh spouštěných časovačem (CRON) Ostatní parametry hostingu jsou v porovnání s konkurencí většinou stejné a nebo lepší (záleží na konkrétním programu).

Hukot REVIEW: BOTTOM LINE

Hukot offers some of the most affordable standard website hosting services that I’ve seen. Most services that provide services this cheap are very limited in features. With Hukot, you get incredible features and the ability to host almost any form of website you can create.

Pros

 • Robust storage and unlimited bandwidth
 • Antivirus, antispam, DDoS, and Firewall protection
 • Free website migrations
 • Free SSL certificates
 • Their website is in English

Cons

 • Live chat is not 24/7
 • No free domain name
James Guill James Guill
James Guill is a veteran writer with a background in IT support. He’s worked for some of the world’s largest companies including Ericsson, Compaq, GE, Bank of America and Dell.

Hukot Alternatives

4.9
Cheapest prices in the market for long-term plans
Read Review
4.8
Best managed hosting for multiple platforms, from WordPress to Magento
Read Review
4.8
The best choice for flexible hosting on a month-to-month basis
Read Review
4.7
Fastest, most consistent speeds in our testing
Read Review
216213