We rank vendors based on rigorous testing and research, but also take into account your feedback and our commercial agreements with providers. This page contains affiliate links. Advertising Disclosure

Hukot Review 2024 – Why It’s Your Best Bet

James Guill James Guill Web Hosting Expert

Hukot offers affordable website hosting solutions with excellent features and superior security including DDoS and firewall protection.

We hosted the same WordPress website on the most popular web hosting platforms and measured their performance
Click here to see our results >>

Overview

hukot1

Hukot is based in the Czech Republic and has been in business since 2005. They offer a wide variety of website hosting and server products that are suitable for personal and business websites alike. The standard web hosting is not just affordable but also offers excellent features including robust storage, unlimited bandwidth, and excellent security.

Features and Ease of Use

Hukot offers scalable website hosting with excellent features that include robust storage. Their basic features include the following:

 • From 2GB to unlimited storage
 • Unlimited bandwidth
 • Auto-installer for WordPress, Joomla, Drupal, and PrestaShop
 • Antivirus and antispam
 • Custom DNS management
 • Free website migrations

In addition to antivirus and antispam protection, you also get DDoS and firewall protection along with a nice array of value-added features.

 • PHP 5.2 – 7.1 supported
 • Free SSL certificates
 • Regular backups
 • Cron jobs supported
 • DDoS and Firewall protection

Plans come with at least weekly backups while their top plans have daily backups. Their free SSL certificates also include free renewals, which can save you $50 or more per year per domain.

Hukot plans are best suited for competent beginners and experienced webmasters. Their auto-installer is limited to the most popular website tools like WordPress. Otherwise, you will have to use cPanel to upload files. Most experienced webmasters will have little problems using the cPanel.

Pricing and Support

Hukot offers four website hosting packages. Below is a rundown of plan differences:

Klídeček Normálka V pohodě Hukot
Storage 2GB 6GB Unlimited Unlimited
Domains 1 2 Unlimited Unlimited
Mailboxes 1 2 Unlimited Unlimited
Backups Weekly Weekly Daily Daily
WAF No No Yes Yes

Each plan has excellent storage for the number of domains supported. The Klídeček and Normálka plans lack a WAF and are limited on mailboxes. The price difference between the Klídeček and Normálka plans and the V pohodě is so minimal that you’ll be best suited to start with V pohodě.

Hukot is the priciest plan available, although it remains highly affordable. The main distinction between Hukot and the other plans is that it offers a VIP cloud server exclusively for your PHP and databases.

hukot-support

One thing I like about this service is you get free SSL certificates automatically installed on all domains. They’re not just free for the first year but free for the life of your website. However, you don’t get a free domain name, so there will be an extra fee if you don’t already own your domain.

Hukot offers multiple options for support. They provide telephone support along with email and live chat support. However, they don’t list hours of operation for support, and when I attempted to reach them via live chat, they were offline. They presently don’t offer a knowledge base. There is a Wiki community page, but it is not active.

4.5

Pricing

Comparison

How does Hukot match up to the competition?

KamateraCompareOur Score4.8Compare
Liquid WebCompareOur Score4.8Compare
HukotCompareOur Score4.5Compare
Tailor Made ServersCompareOur Score2.9Compare

Hukot REVIEW: BOTTOM LINE

Hukot offers some of the most affordable standard website hosting services that I’ve seen. Most services that provide services this cheap are very limited in features. With Hukot, you get incredible features and the ability to host almost any form of website you can create.

Pros

 • Robust storage and unlimited bandwidth
 • Antivirus, antispam, DDoS, and Firewall protection
 • Free website migrations
 • Free SSL certificates
 • Their website is in English

Cons

 • Live chat is not 24/7
 • No free domain name
James Guill James Guill
James Guill is a veteran writer with a background in IT support. He’s worked for some of the world’s largest companies including Ericsson, Compaq, GE, Bank of America and Dell.
3.1
User reviews
Based on 8 reviews in 2 languages
Be the first user to leave a review about Hukot in English!
User reviews are not verified
Write a Review
You can read user reviews in other languages
Reply to review
Reply
Visit Hukot
reply
en
Error
onclick="trackClickout('event', 'clickout', 'Visit User Reviews', 'hukot', this, true, ReturnPopup );"
View 1 reply
View %d replies
Administrace služeb

Chtěl bych upozornit, že již minimálně rok mají u hukotu úplně novou administraci služeb, na PC i mobilu super. Přehledné, moderní a hlavně funkční. Proti některým jsou dost napřed a hlavně s podporou si stále drží lidskost a profesionalitu s rychlostí odpovědí. Výpadky pokud jsou tak minimální mimo produkční časy na webhostingu, asi klasické upgrady tak neřeším :) VPS mi u nich jede přes 1000 dní uptime, to nemám ani v azure... Asi by to chtělo upravit recenzi s tou administrací.

avatar
Honza, Czech Republic
November 16, 2022
5
webhosting a VPS

Mám u hukot cca 4 roky 16 webů na WP a naprostá spokojenost (tarify WH-03), dostupností si zákazníci nestěžují. VPS mám 5, to nejmenší i když mírně zdražili je na tu cenu pecka (DNS). Ostatní mám se 4GB a 8 GB RAM a ty mi jedou výrazně lépe než jsem měl v EC2. K tomu když porovnám cenu, jejich support se kterým jem neměl zatím žádný problém a hlavně reakce prakticky obratem ... no problem, cena výkon je u mě perfektní. Tento rok v létě přehodili webhostingové tarify na nové technické řešení a to je znát sakramensky, aktuálně nevidím ve výkonu konkurenci v tom našem pupku evropy :)

avatar
ktasy, Czech Republic
November 04, 2022
5
VYPADKY A SPOMALENY SUPPORT

Posledné roky časté výpadky vps, horší packet loss ako býval, zdraženie od 1.1.2022 ( mne sa neracili ani poslať mail ze idú zdražovať ) z 50 Kč bez DPH na 75 Kč bez DPH. V tej cene s DPH môže byť u inej českej konkurencie aj 1 Gbit a nie 100 Mbit port. Viac krát sa stalo že vps sa bezdôvodne unich vyplo a musel nahodiť až support. Zo začiatku bývali ôk teraz odporúčam poobzerať sa po niečom inom. Support by mal riešiť každý podnet a nie keď sa im len chce ( mailový kontakt )

avatar
Hukot NET, Slovakia
September 28, 2022
1
Hukot je na pohodu

U hukotu hostujeme jako webstudio přes 50 webů různé velikosti v tarifech WH-03 a WH-PRO více než 5 let a neměli jsme žádné vážnější problémy a pokud nám nastali, tak telefon, email, chat podpora naprosto ochotná a i přes limit ostatních hosterů nápomocná a hlavně rychlá. Dostupnost měříme z více směrů a jejich SLA (99,9%) je daleko vyšší než uvádějí, takže za nás úplná pohoda (u jednoho free měření nám občas vykazuje vápadky ale ostatní měření ani zákazníci nic nehlásí). Osobně a za kolegy vývojáře mohu doporučit. Pajas

avatar
Pajas, Czech Republic
January 17, 2021
5
Za tu cenu je to drahé

VPS - VPS-W16G: SDD při menší záteži spadne na přenosovou rychlost nula = server zatuhne. Upload když se dostane na max. sítě je VPS po dobu vytížení nedostupné. Příplatek za 1 GB linku jsou vyhozené peníze kapacita linky je značně poddymenzovaná, reálně se držíte pod limitem 100 MB. Co funguje dobře je komunikace s helpdeskem, přátelské prostředí. Ale to bohužel nezachrání polofunkčnost služby. Super ceny, ale za tu cenu je to drahé, pokud to s VPS myslíte vážně, ty nervy za to nestojí. Na hraní nebo soukromý VPS pro sebe to ale stačí.

avatar
anonymus, Czech Republic
June 02, 2020
2
Zklamání

Asi dva roky bylo vše Ok, poslední dobou vypadává spojení přes FTP, zasekává se, navíc někdy se ani nejde přihlásit do administrace domény. Řešeno s technickou podporou neúspěšně. Pemýšlím, jak dostat data webu k sobě, když s FTP klienty je to o nervy. Odcházím se svými klienty hóóódně rychle jinam.

avatar
Zklamání, Czech Republic
May 14, 2020
1
Maximum muziky za minimum peněz

+ nejlevnější hosting s unlimited prostorem - program WH-03 (V pohodě) s nejlepším poměrem cena/výkon + nadstandardní PHP memory limit pro více verzí PHP 5 i 7 + HTTPS zdarma pro všechny domény i subdomény + velmi rychlá, ochotná a fundovaná podpora - omezený počet úloh spouštěných časovačem (CRON) Ostatní parametry hostingu jsou v porovnání s konkurencí většinou stejné a nebo lepší (záleží na konkrétním programu).

avatar
Scarab, Czech Republic
February 17, 2020
5
Family sharingMulti User SharingExpert SupportBackupSmart syncPersonal SolutionBusiness SolutionTeams optionsOffline foldersFile history and recovery
Hukot Alternatives
Hostinger: Best Performance & Low Cost
Our Score
4.8
Lowest prices on the market for long-term plans
Read Review
IONOS: Premium Features on a Budget
Our Score
4.7
Dedicated support advisor and instantly scalable performance
Read Review
InterServer: Best Monthly Hosting Plan
Our Score
4.5
The best choice for hosting on a month-to-month basis
Read Review
Nexcess: Best Managed Hosting
Our Score
4.8
Best managed hosting for multiple platforms, from WordPress to Magento
Read Review
216213
Best Speed & Uptimeimage

Great Hosting for a Great Price

Plus, get a FREE domain name and email