We rank vendors based on rigorous testing and research, but also take into account your feedback and our commercial agreements with providers. This page contains affiliate links. Advertising Disclosure

Verigom Review 2024 – Is It Worth It?

Mark Holden Mark Holden Web Hosting Expert

Verigom is a relatively new Turkish web hosting company that offers SSD hosting for Linux and Windows. It has low prices, but I was unimpressed by the support I received from the live chat team. Before you make any final decisions, you should check out Hostinger’s cheap plans1.

We hosted the same WordPress website on the most popular web hosting platforms and measured their performance
Click here to see our results >>

Overview

verigom features

Based in Turkey, Verigom is a hosting company that started operating in 2019. It offers shared, reseller, VPS, WordPress hosting, and dedicated servers.

This company is also involved in other web-related solutions, including, but not limited to, domain registration, backup services, and digital marketing. All Verigom’s servers are in a Tier IV datacenter in Istanbul, Turkey.

The Verigom website is sleek, packed with information, and entirely in Turkish.

You can check out our top web hosting comparison to see which host would fit your needs best.

Features and Ease of Use

Verigom offers four shared hosting plans for Linux and Windows – Entry, Starter, Advanced, and Premium. Here are some of the features you can expect on these plans:

 • 99% uptime SLA
 • SSD storage
 • LiteSpeed technology
 • Free SSL certificate
 • Turkish cPanel and Plesk
 • Anti-spam and antivirus
 • Softaculous
 • Free WHOIS Privacy Protection
 • Daily backups

Verigom’s low-value plans are not generous. The Entry, Starter, and Advanced plans only come with 1GB, 5GB, and 10GB of SSD disk space. On the other hand, the Premium package gives you unlimited SSD storage. You can only host one website with each package.

I like that Verigom uses SSD instead of traditional disk drives and LiteSpeed technology to improve your website’s overall speed.

Verigom provides both cPanel and Plesk control panels, but only with a Turkish interface. Both control panels are popular among users, thanks to the ease-of-use and numerous plugins. You can also use Softaculous one-click installer to install hundreds of popular apps like WordPress, Joomla!, Drupal, and more.

As for security, Verigom is pretty standard. It offers a free SSL certificate and anti-spam/virus protection, but nothing advanced, such as anti-DDoS or BruteForce protection, for instance. On a brighter note, it provides free daily backups with all shared hosting plans to safeguard your data.

Pricing and Support

Verigom offers highly affordable shared hosting prices compared to other hosting services in the same tier. You have the option to view prices in Turkish Lira, U.S. Dollars, Euros, or British Pounds.

The billing periods are monthly, quarterly, semi-annually, or annually. The longer the subscription, the more cost-effective it is.

All of Verigom’s web hosting services come with a 7-day money-back guarantee.

There is an FAQ section on its website, and you can contact the support team via 24/7 live chat, ticket, email, or phone. I sought help from the live chat and received an instant response. However, I was advised wrongly about some web hosting features by the representative.

verigom chat 1

Comparison

How does Verigom match up to the competition?

1HostingerCompareOur Score4.9Compare
1IONOSCompareOur Score4.8Compare
1VerigomCompareOur Score4.3Compare
1Go4HostingCompareOur Score2.4Compare

Verigom REVIEW: BOTTOM LINE

Verigom’s strongest points are cheap web hosting for Linux and Windows, SSD storage, and daily backups. However, I was unimpressed by the level of support I received from the live chat team.

You can check out our list of the best web hosting services to see which host would fit your needs best.

Pros

 • Free SSL certificate
 • Web hosting for Windows and Linux
 • 7-day money-back guarantee
 • SSD storage

Cons

 • Website is only in Turkish
 • Inadequate customer support

Looking for cheap SSD hosting for Linux or Windows in Turkey? Visit Verigom1.
Mark Holden Mark Holden
Mark is a full stack web developer specializing in HTML5, CSS, JavaScript, MySQL, and PHP. When he’s not busy building websites or geeking out over the latest addition to his ever-growing gadget collection, he enjoys playing drums for his progressive rock band. He can also make a mean Spanish omelet.
4.6
User reviews
Based on 9 reviews in 1 languages
Be the first user to leave a review about Verigom in English!
User reviews are not verified
Write a Review
You can read user reviews in other languages
Reply to review
Reply
Visit Verigom
reply
en
Error
onclick="trackClickout('event', 'clickout', 'Visit User Reviews', 'verigom', this, true, ReturnPopup );"
View 1 reply
View %d replies
Kesintisiz, yüksek hız, verimli destek sistemi

* Profesyonel hizmet anlayışı * İlgi ve zevkle işlerine düşkünlüğü * Her soruya ve isteğe üşenmeden dönmeleri * İsteklerinizi güler yüzle karşılayarak yapmalar * Kesintisiz, yüksek hız, verimli destek sistemi ve kullanımı Verigom'u tercih etmek için birçok sebebimiz var. Kesinlikle tavsiye ederiz.

avatar
Akif B, Turkey
December 06, 2022
5
Süper Destek

4 yıldır firmamızın sunucuları için barındırma hizmeti alıyorum. Gece gündüz ne zaman talepte bulunsam dakikalar içerisinde çözdüler. Müşteri memnuniyetini her zaman göz önüne alan bir firma. Başarılarının devamını dilerim, uzun süre birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

avatar
Abdullah Köse, Turkey
November 28, 2022
5
Çok hızlı sunucular ve süper destek!

Kendileri ile kısa bir araştırma sonucunda tanışma fırsatım oldu. Teknik anlamda işlerini çok iyi yapan insanlar olduklarını söyleyebilirim. Şu şekilde ifade edeyim, bir problem olduğunda geri dönüş hızları çok tatmin edici ve aşırı anlayışlı; problem çözme odaklılar. Kesinlikle bugüne kadar en çok tatmin olduğum firmalardan birisi oldular. Bu alanda çalışan ve ihtiyaç duyanların net hizmet alması gereken bir firma.

avatar
Ahmet G, Turkey
November 13, 2022
5
Yüksek performans VDS

Sayfa açılış hızlarında 1 saniyenin bile satışlara büyük etkisinin olduğu e-ticaret ortamında 6-7 saniyelik sayfa açılış süresini 2.5 saniyeye indiren Verigom hosting sunucularından ve teknik destek ekibinin ilgisinden çok memnunuz, sunucu kalitesinin ne kadar önemli olduğunu satışlarımızın yaklaşık %80 artmasıyla anlamış olduk.

avatar
Ahmet Altan, Turkey
November 06, 2022
5
Berbat bir şirket.

Sürekli çökmeler yaşanıyor sunucularında. Daha hata yaşamadadan geçirdiğimiz 1 ay bile yok. Sunucuyu yıllık kiralamakla hata yaptığımız için 1 yıla yakın süredir bize eziyet ediyorlar resmen. Hız diye bir şey yok, destek talepleri geç yanıtlanıyor.

avatar
Cholera, Azerbaijan
July 31, 2022
1
Verigoma Sonsuz Teşekkürler

Kendilerinden hem web hosting hem kiralık sunucu hizmeti alıyoruz, yazılımcı arkadaşımızın hatası sonucu yaptığı işlem sonrasında sitemiz bozuldu, verigom ekibi hızlı bir şekilde olaya müdahale ederek yedekden hizmetimizi tekrardan eski haline getirdiler. Gerçekten çok hızlı ve deneyimli bir destek ekipleri var, kendilerine çok teşekkür ederiz.

avatar
Mehmet Yiğit, Turkey
December 18, 2020
5
Profesyonel Ve Hızlı Ekip Teşekkürler

Anlık 100 - 150 ziyaretçiye kadar çıkan wordpress alt yapılı haber sitemiz için kendilerinin wordpress hosting paketlerini kullanıyoruz ve oldukça memnunuz anlık olarak yüksek zayıda ziyaretçi trafiği almamıza rağmen bize herhangi bir problem yaratmıyor. Verigom ekibi ile daha çok çalışacağız gibi duruyor hizmetleri ve hızlı destekleri için teşekkürler.

avatar
Yunus Emrem, Turkey
December 13, 2020
5
Hızlı Geri Dönüş

6 aydır çalıştığım Verigom şirketinin en sevdiğim yanı gerçekten gönderdiğiniz destek talebi 5 - 10 dakika gibi kısa sürelerde yanıtlıyor ve çözüm üretiyorlar. Hosting hizmetlerinde hiçbir zaman kesinti yaşamadım. Umarım hep bu şekilde devam ederler.

avatar
Erdem Kayar, Turkey
December 11, 2020
5
Family sharingMulti User SharingExpert SupportBackupSmart syncPersonal SolutionBusiness SolutionTeams optionsOffline foldersFile history and recovery Read more reviews
Verigom Alternatives
Hostinger: Best Performance & Low Cost
Our Score
4.9
Lowest prices on the market for long-term plans
Read Review
IONOS: Premium Features on a Budget
Our Score
4.8
Dedicated support advisor and instantly scalable performance
Read Review
InterServer: Best Monthly Hosting Plan
Our Score
4.8
The best choice for hosting on a month-to-month basis
Read Review
Nexcess: Best Managed Hosting
Our Score
4.7
Best managed hosting for multiple platforms, from WordPress to Magento
Read Review
1656980
Best Speed & Uptime1image

Great Hosting for a Great Price

Plus, get a FREE domain name and email